Informacja o ulgach dla osób niepełnosprawnych

Przejazdy ulgowe transportem publicznym (PKP, PKS) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawnościOsoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności tj. I grupą inwalidzką, orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, posiadają – zgodnie z zasadami ogólnymi - uprawnienie do ulgi:
  • 37% przy przejazdach pociągami pospiesznymi i ekspresowymi oraz przy przejazdach autobusami w komunikacji przyśpieszonej i pośpiesznej (PKS) - na podstawie biletów jednorazowych;
  • 49% przy przejazdach pociągami osobowymi oraz przy przejazdach  autobusamiw komunikacji zwykłej (PKS) na podstawie biletów jednorazowych.
Dla opiekuna towarzyszącego w podróży takiej osobie (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych) przysługuje 95 % ulgi na przejazdy we wszystkich pociągach, autobusach, przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.Osoby niewidome, będące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:
  • 51 % ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC, autobusach
  • 93 % ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów osobowych, autobusach
  • 95 % ulgi na przejazdy we wszystkich pociągach, autobusach dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.
Osoby niewidome, będące osobami o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:
  • 37 % ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC, autobusach
  • 37 % ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów osobowych, autobusach
  • 95 % ulgi na przejazdy we wszystkich pociągach, autobusach dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.
Dokumenty uprawniające do skorzystania z ulgi
  •  Legitymacja osoby niepełnosprawnej potwierdzająca odpowiedni stopień niepełnosprawności i symbol przyczyny (w przypadku osób niewidomych „04-O”). W przypadku nowych legitymacji wydawanych po 31 sierpnia 2017 r. informacje o stopniu i rodzaju niepełnosprawności – warunkujących wymiar ulgi, są zapisane tylko i wyłącznie za pomocą kodu QR. By tak się jednak stało, we wniosku o wydanie legitymacji należy zaznaczyć odpowiednie rubryki.
  • Orzeczenie stwierdzające niepełnosprawność (powiatowe / ZUS) + dokument ze zdjęciem.
Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:
  • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi, ekspresowymi EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej,
  • 78 proc. ulgi na przejazdy pociągami dla jednego z rodziców lub opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – na podstawie biletów jednorazowych. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej.
Wymagane dokumenty:
  1. dla dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym:
    • legitymacja przedszkolna dla dziecka niepełnosprawnego,
    • legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
    • legitymacja szkolna albo studencka wraz z jednym z dokumentów wymienionychw pkt 2;
  2. dla dzieci i młodzieży nieuczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym:
    • legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia,
    • legitymacja osoby niepełnosprawnej,
    • orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) albo wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzające częściową niezdolność do pracy, całkowitą niezdolność do pracy, albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji albo niezdolność do samodzielnej egzystencji,
    • orzeczenie komisji lekarskiej ZUS stwierdzające częściową niezdolność do pracy, całkowitą niezdolność do pracy, albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji albo niezdolność do samodzielnej egzystencji;
  3. przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej lub organizujących turnusy rehabilitacyjne, wraz z jednym z dokumentów wskazanym w pkt 1 i 2, wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio:
  • termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym;
  • potwierdzenie stawienia się na badania, konsultację, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.
  1. Jedno z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych:
  • dokumenty dziecka określone w poz. 8 pkt 1-3 – jeżeli przejazd odbywany jest wraz z dzieckiem;
  • zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, szkołę wyższą, ośrodek lub placówkę o charakterze oświatowym, albo placówkę opiekuńczo–wychowawczą, albo zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie), o którym mowa w poz. 8 pkt 3 – jeżeli przejazd odbywany jest po dziecko lub po jego odwiezieniu.


Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com