WYPOŻYCZALNIA TECHNOLOGII WSPOMAGAJĄCYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” – Program Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych

Celem programu „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością” jest zapewnienie dostępności do technologii wspomagających, zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą zwiększać swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami. Wypożyczyć można m.in. urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierające komunikację alternatywną, powiększalniki, aparaty słuchowe, drukarki brajlowskie, notesy dla osób niewidomych, a także podnośniki, wózki czy skutery. Dzięki powstaniu wypożyczalni osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wystąpienia o wypożyczenie potrzebnych im technologii wspomagających czy urządzeń, których nie byłyby w stanie zakupić same.
Kto może wypożyczyć sprzęt
Każdy, kto:
  • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
  • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.
Oddział Lubelski PFRON uruchomił w mieście Łuków specjalną placówkę CIDON- Centrum Informacyjno Doradcze dla Osób Niepełnosprawnych, mającą na celu dostarczenie informacji i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Punkt mieści się w Łukowie przy ulicy Kardynała S. Wyszyńskiego 56 w placówce ZUS i świadczy usługi od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 -15.15 lub pod numerem telefonu 539 261 996.
CIDON udziela informacji i pomocy przy złożeniu wniosku, wypełnieniu dokumentów i sprawdzi dostępność sprzętu z wypożyczalni PFRON.
Szczegółowa lista sprzętu znajduje się w pliku i na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
Wnioski składać można w  w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW)https://sow.pfron.org.pl/